خانه / رایانه و لپ تاپ / کامپیوتر / آموزش کامپیوتر / چگونه ویندوز ۷ و ۸ را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟ 

چگونه ویندوز ۷ و ۸ را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟ 

اگر می خواهید بدانید که ویندوز ۷ و ۸ را می توان همزمان بر روی سیستم داشت، جواب شما بله است ولی چگونه؟

معمولا دلایل خاصی وجود دارد که کسی بخواهد دو ویندوز بر روی سیستم خود داشته باشد. بیشتر مردم فکر می کنند که نمی توان بیش از یک ویندوز بر روی سیستم داشت چون فقط یک درایو سی برای نصب نرم افزار و ویندوز وجود دارد و یا اگر قابل نصب باشد ویندوزهای سری قبل قابل نصبند ولی در کمال خوشحالی باید به شما بگوییم شما می توانید ویندوز های بالاتر را هم همزمان بر روی سیستم تان داشته باشید.در ادامه با تکنونیوز همراه باشید.

چگونه ویندوز ۷ و ۸ را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟ 


اگر می خواهید بدانید که ویندوز ۷ و ۸ را می توان همزمان بر روی سیستم داشت، جواب شما بله است ولی چگونه؟

معمولا دلایل خاصی وجود دارد که کسی بخواهد دو ویندوز بر روی سیستم خود داشته باشد. بیشتر مردم فکر می کنند که نمی توان بیش از یک ویندوز بر روی سیستم داشت چون فقط یک درایو سی برای نصب نرم افزار و ویندوز وجود دارد و یا اگر قابل نصب باشد ویندوزهای سری قبل قابل نصبند ولی در کمال خوشحالی باید به شما بگوییم شما می توانید ویندوز های بالاتر را هم همزمان بر روی سیستم تان داشته باشید.

در معرفی ویندوز ۸ باید گفت که ویندوز ۸ با ساختارشکنی های فراوان وارد شد و محیطی نو را به کاربران ویندوز هدیه داد ولی برای کاربران ویندوزهای قدیمی عادت کردن به آن کمی سخت و زمان بر بود بسیاری ترجیح می دهند درحالی ویندوز ۷ خود را داشته باشند ویندوز ۸ را هم امتحانی بکنند در این مطلب قصد داریم که نصب ویندوز ۸ را به دو شیوه ی دانلود از اینترنت و استفاده از دی وی دی آموزش دهیم.

۱- دانلود یا خرید ویندوز ۸

اولین کاری که ملزم به اجرای آن هستید دانلود و یا خرید ویندوز ۸ نسخه pro هستید که آن چنان نیازی به توضیح ندارد و به سراغ مرحله بعدی میرویم.

۲- چک سازگاری ویندوز ۸

وقتی دکمه ی شروع را زدید پنجره ای بدین شکل برای فهمیدن سازگاری سیستم شما با ویندوز بالا می آید صبر کنید تا این چک کردن تمام شود.

توصیه می کنیم که حتما راهنمای آپدیت ویندوز ۸ را دانلود نمایید و آن را اجرا نمایید که پس از اینکار با پیام “Let’s see what’s compatible” مواجه خواهید شد، این به شما این امکان را می دهد تا اطمینان پیدا کنید آیا نرم افزارهایی که درحال حاضر در حال استفاده از آنها هستید بر روی ویندوز ۸ قابل اجراست یا نه.

زمانی که کار دستیار بروزرسان ویندوز ۸ به پایان رسید شما با پیغام “here’s what we found” مواجه خواهید شد که جزییات سازگاری را برای شما نشان خواهد داد. البته چونکه ما قصد آپدیت نداریم آن را در نظر نگرفته و بر روی گزینه Next کلیک میکنیم.

۳- در پنجره Choose what to keep سه گزینه خواهید دید بر روی گزینه Nothing کلیک کنید چون در واقع هیچ چیز یعنی “ Nothing “ چراکه قصد ما این است بوت دوگانه داشته باشیم و کاری با ۲ گزینه بالا نداریم.

۴-ویندوز را بخرید

اگر ویندوز را دانلود می کنید در این مرحله مجبورید ویندوز را خریداری نمایید و پس از عملیات پرداخت حتما شماره سریال را در جایی امن یادداشت کنید، چراکه در مراحل بعدی به آن نیاز خواهیم داشت. البته توجه داشته باشید، درصورتیکه قصد نصب ویندوز با دی وی دی خریداری شده دارید با این مرحله مواجه نخواهید شد.

۵-دانلود ویندوز ۸

پس از عملیات پرداخت حال میبایست ویندوز مربوطه را دانلود نمایید. ” در صورت نصب از طریق دی وی دی با این مرحله مواجه نخواهید شد ”

۶-مدیا بسازید

در این مرحله میبایست گزینه Install by creating media را انتخاب و بر روی گزینه Next کلیک نمایید

۷- ISOرا انتخاب کنید

انتخاب کنید که با این ویندوز دانلود شده میخواهید چه کار کنید؟ به آن در فلش مموری اسکان خواهید داد یا جایش در دی وی دی است ؟ چنانچه سیستم شما دارای دی وی دی رایتر نیست مجبور به این هستید که ویندوز را داخل یک فلش مموری بریزید. البته میتوانید فایل ISO را نیز دانلود و سپس بر روی یک دی وی دی رایتر نیز بریزید، سپس بر روی گزینه Save کلیک کنید.

ما در این مرحله فایل ISO را انتخاب کردیم و کار ساخت آن شروع شد. سپس آن را بر روی دی وی دی رایت خواهیم کرد تا چنانچه هارد سیستم ما با مشکل مواجه شد، این فایل نصبی ارزشمند از بین نرود.

۸- رایت کنید

در این مرحله میبایست دی وی دی رایتر خود را باز نمایید و یک دی وی دی خام در درون آن قرار دهید و عملیات رایت فایل ISO را آغاز کنید. توصیه ما این است که این کار را انجام داده و به زمان دیگری موکول نکنید چراکه امکان دارد فراموش کنید.

سپس در مرحله بعدی بر روی گزینه Burn کلیک کرده و مابقی کار را به خود سیستم واگذار کنید تا مراحل رایت را انجام دهد.

۹-پارتیشن های مربوط را انتخاب کنید

اینجا جایی است که قرار است دو نسخه ویندوز ۷ و ۸ در کنار همدیگر قرار بگیرند.

برای این کار ابتدا بر روی گزینه Start کلیک نمایید و سپس گزینه Computer کلیک راست کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید. در اینجا Strong را انتخاب و در آخر نیز Disk Management را انتخاب نمایید. سپس با تصویری همانند زیر مواجه خواهید شد که درایورهای موجود را به شما نشان خواهد داد.

بررسی کنید که تمایل دارید به ویندوز ۸ کجا اسکان دهید. سپس بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز را در آنجا را دارید کلیک راست کرده و Shrink That Volume را انتخاب کنید. این گزینه به شما نشان میدهد که درایو انتخابی چه مقدار فضای خالی دارد.

۱۰- تعیین فضا برای نصب کنید

اینجا جایی ست که شما باید میزان فضایی که قصد دارید به ویندوز ۸ اختصاص دهید را مشخص کنید. حداقل فضای مورد نیاز ۲۰ گیگابایت میباشد که پیشنهاد میکنیم این مقدار را به ۳۰ گیگابایت برسانید تا ویندوز شما عملکرد بهتری داشته باشد.

در این قسمت شما کادری با نواری مشکی رنگ که با نام Unallocated مشخص شده است که میبایست بر روی آن کلیک نمایید و تا اینکه به صفحه Format Partition وارد شوید بر روی Next کلیک کنید.

۱۱- نامی را انتخاب نمایید

یک نام دلخواه بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز بر روی آن را دارید بگذارید، توجه کنید که هیچ تفائتی ندارد که چه اسمی برای آن انتخاب میکنید. سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

به صفحه ای منتقل خواهید شد که پیغام Press any key to boot from CD or DVD … مواجه خواهید شد که در این مرحله یک دکمه ای را فشار دهید.

سپس زبان مورد نظر را انتخاب و گزینه Install Now بفشرید. اینجاست که عملیات نصب آغاز خواهد شد.

۱۲- سریال نصب را وارد کنید

سریالی که در مرحله خرید ویندوز یادداشت کرده بودید را میبایست در این قسمت وارد نمایید. البته چنانچه از دی وی دی جهت نصب ویندوز استفاده نمایید، سریال بر روی بسته آن نوشته شده است. البته در برخی از دی وی دی ها نیازی به وارد کردن سریال نمی باشد.

در این مرحله شما باید حواستان را جمع کنید تا حتما گزینه Custom را انتخاب کنید، چراکه در غیر اینصورت تنظیمات بهم خواهد ریخت.

درایوی را که در مراحل قبلی برای نصب ویندور ۸ ساخته بودیم را باید در این قسمت انتخاب نماییم و گزینه Next را برمیگزینیم.

مراحل نصب ویندوز آغاز خواهد شد و کار شما این است که منتظر بمانید با این مرحله نیز به پایان برسد.

پس از اتمام این مرحله، سیستم شما دارای ۲ ویندوز ۷ و ۸ با دو بوت مختلف میباشد که میتوانید همزمان از آنها استفاده نمایید.Install Windows 7 and 8 on the system
ویندوزهای شما آماده هستند به راحتی می توانید از هردوی آنها استفاده کنید.

منبع:آخرین خبر akharinkhabar


درباره مصطفی

مشاهده بیشتر

iBanFirst استارتاپ جابجایی پول در سراسر دنیا

iBanFirst استارتاپ مالی انتقال پول بر پایه هر نوع واحد پولی در سراسر دنیاست که …

۱۲ دیدگاهها

 1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 2. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب مفید

 3. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 4. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
  تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 5. سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون
  سال نو مبارک

 6. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها
  هستید.

 7. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت
  به این خوبی سپاسگزارم

 8. سلام ممنون فقط یه سوال!
  الان هردو ویندوز رو نصب کردیم باید برای هرکدومشون یه نرم افزارو نصب کنیم؟
  مثلا در هر دو آنتی ویروس نصب کنیم یا مثلا آفیس و …
  من خودم میخوام ۱۰ و ۷ رو نصب کنم رو ۷ نود ۳۲ میخوام نصب کنم رو ۱۰ اویرا فری آنتی ویروس رو میخواستم ببینم مشکل ایجاد نمیکنه؟(دو آنتی ویروس در یک سیستم؟)

  • سلام

   شما وقتی دو ویندوز رو نصب می کنید هر کدوم رو روی یه درایو نصب می کنید و در کل یه هارد دارید و هرچی که نصب کنید توی اون ویندوز دیگتون توی ویندوز دیگری هم هست  اما مثل حالت معمولی خودش خودکار باز نمیشه(مثلا انتی ویروس) ولی شما می تونید بازشون کنید.

   و در مورد دو انتی ویروس اونی که روسیستم اصلی است که می یاد ولی اگر اون یکی دیگه هم اومد می تونید برای اون سیستم غیر فعالش کنید.

   البته قبل از نصب دو ویندوز باید بدونید که سیستمتون تحمل دو ویندوز رو داره و باید از یه هارد بالا استفاده کنید تا بهتر بتونید استفاده کنید.

   اگه سوال دیگه ای داشتید بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *