خانه / گجت هوشمند / گجت پوشیدنی / ساعت هوشمند / آیا ارتباط گوشی به شارژر در طول شب کار ایمنی است؟

آیا ارتباط گوشی به شارژر در طول شب کار ایمنی است؟

امنیت ارتباط گوشی به شارژر برای موقعی طولانی همیشه برای کاربران سوال بوده است. آیا با قرار دادن گوشی در شارژ در کل شب سلامتی کاربر و دستگاه به خطر می‌افتند؟

کاربران حتی پیش از ظهور گوشی های هوشمند تصور می‌کردند نگه داشتن گوشی در حالت شارژ وقتی ظرفیت باتری به طور کامل پر شده، برای سلامتی کل دستگاه و مخصوصا خود باتری مضر است. مهمترین نمونه این کار، ارتباط گوشی به شارژر پیش از خوابیدن است، چرا که بعد از بیدار شدن، با گذشت تقریبا ۷ الی ۸ ساعت دستگاه را از شارژر جدا می‌کنید.

اگرچه تعداد زیادی از کاربران بدون در نظر گرفتن عقیده مضر بودن این حرکت، گوشی خود را همیشه در طول شب شارژ می‌کنند، اما به عقیده تعداد قابل توجهی از کاربران، ارتباط گوشی به شارژر برای مدت طولانی از ظرفیت و دوام آن می‌کاهد. اگرچه با در نظر گرفتن گوشی های موبایل قدیمی شاید بتوان این نگرانی‌ها را کمی توجیه کرد، اما در حال حاضر جای هیچ نگرانی وجود ندارد. یک گوشی هوشمند، دارای یک باتری هوشمند است که می‌تواند مراقب سلامتی خود باشد.

ارتباط گوشی به شارژر

ارتباط گوشی به شارژر در کل شب هیچ مشکلی ندارد!

به گفته صریح کایل وانس (Kyle Wiens) رییس iFixit، که همه کاربران آن را به عنوان شرکتی پیشرو در زمینه آموزش‌های سخت افزاری گوشی موبایل و همچنین انجام کالبدشکافی بر روی این محصولات می‌شناسند، ارتباط گوشی به شارژر در طول شب (برای مدت موقعی طولانی و بعد از شارژ شدن کامل دستگاه) سبب کاهش ظرفیت، عمر و دوام باتری نمی‌شود. به گفته وی تنها چیزهایی که اهمیت دارند، تعداد چرخه‌های شارژ، نحوه استفاده از باتری و میزان بار و فشاری است که بر روی آن قرار می‌دهید.

ارتباط گوشی به شارژر

تعداد سیکل‌های شارژ برابر تعداد دفعاتی است که یک باتری می‌تواند قبل از دست دادن دوام خود، به طور کامل شارژ و سپس تخلیه شود. به عنوان نمونه اگر از دستگاه تا رسیدن به ظرفیت ۵۰ درصد استفاده کرده و سپس آن را به طور کامل شارژ کنید، نیمی از یک سیکل کامل باتری را طی کرده‌اید.

به گفته رییس شرکت iFixit باتری‌های متداولی که در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای ۴۰۰ چرخه شارژ می باشن. پس با استفاده عادی از دستگاه، حتی با گذشت یک سال و نیم از موقع خرید آن، باز هم دوام باتری تقریبا همانند روزهای اول باقی خواهد ماند. تعداد قابل توجهی از کاربران، که به صورت معمول فشار زیادی به دستگاه خود نمی‌آورند، حتی با گذشت دو سال نیز تفاوت محسوسی در دوام باتری گوشی هوشمند خود مشاهده نمی‌کنند.

ارتباط گوشی به شارژر

این مدت برابر موقعی است که یک کاربر بعد از خرید گوشی جدید آن را نگه می‌دارد. به این ترتیب هیچ‌گاه نیاز به تعویض باتری نخواهید داشت. اهمیت این موضوع موقعی بیشتر می‌شود که بدانیم باتری تعداد بسیار زیادی از گوشی های موبایل امروزی توسط خود کاربر قابل تعویض نیستند.

پس، نگه داشتن گوشی در شارژ در طول شب حتی وقتی ظرفیت آن به طور کامل پر شده است، تاثیری بر روی تعداد دفعاتی که یک باتری می‌تواند بدون کاهش ظرفیت از صفر تا صد پر شده و سپس خالی شود نخواهد داشت. در مورد فرسایش تدریجی عمر باتری باید بدانید این قطعات نگهدارنده انرژی، به طور دائم در حالت فروپاشی می باشن و هر لحظه از میزان دوام آن‌ها کاسته می‌شود، اما این تغییر کوچکتر از آن است که توسط کاربر حس شود. یک نماینده Anker به عنوان شرکتی فعال در حوزه لوازم جانبی، معتقد است ارتباط گوشی به شارژر در طول شب تغیر قابل توجهی در این فرآیند فروپاشی به وجود نخواهد آورد.

ارتباط گوشی به شارژر

گوشی های هوشمند به نوعی طراحی شده‌اند که از دریافت نیروی الکتریکی بیش از حد نیاز جلوگیری می‌کنند. هر دستگاه به صورت پیش‌فرض به یک چیپست خاص مجهز می‌شود که در موقع ۱۰۰ درصد شدن ظرفیت باتری حین ارتباط گوشی به شارژر ، از ادامه پیدا کردن فرآیند نیرورسانی جلوگیری می‌کند. پس در صورت خرید یک گوشی موبایل دارای برند محبوب و شناخته شده، مطمئا آن دستگاه نیز به چنین چیپستی مجهز شده است.

به گفته نماینده شرکت Anker، عقیده به کاهش دوام و ظرفیت باتری در صورت ارتباط گوشی به شارژر برای مدت موقعی طولانی و همچنین در موقع شارژ کردن دستگاه به صورت نصفه و نیمه، از تجربه کار کردن با گوشی های موبایل قدیمی نشات می‌گیرد.

این متخصص عقیده دارد در گذشته و وقنی که دستگاه‌های همراه کاربران اعم از لپ تاپ و گوشی، حین نگه داشته شدن در شارژر برای موقعی طولانی، بین عدد ۹۹ درصد تا ۱۰۰ درصد جابه‌جا می‌شدند، عقیده به مضر بودن این حرکت به وجود آمد. اما این مشکل تنها از بروز یک ایراد در اندازه‌گیری ظرفیت باتری توسط نرم افزار دستگاه ریشه می‌گیرد و هیچ دلیل دیگری ندارد.

ارتباط گوشی به شارژر

اگرچه ارتباط گوشی به شارژر برای تعداد زیاد ساعت متداولی، به صورت مستقیم برای باتری مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما به خاطر افزایش دمای دستگاه در چنین حالتی، بعید نیست باتری و خود گوشی موبایل از دمای بالای آسیب ببینند. اپل در وب سایت خود به کاربران هشدار داده دوام باتری‌‎های لیتیومی که در گوشی های هوشمند امروزی به کار می‌روند، در صورت افزایش دما کاهش پیدا می‌‎کند.

یک مشکل بسیار متداول در میان کاربران، بالاتر نرفتن عدد نشان‌دهنده میزان شارژ باتری از یک عدد مشخص است. مشکل بزرگتر از این موقعی است که با وجود نرسیدن عدد نشان‌دهده ظرفیت باتری به صفر، دستگاه ناگهان خاموش می‌شود. این مشکل در زیادی از مواقع به دلیل کالیبره نبودن باتری اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، سیستم عامل در تشخیص درست ظرفیت باتری دچار مشکل شده و نمی‌تواند میزان انرژی باقی مانده آن را به طور صحیح درک کند.

برای حل این مشکل کافی است باتری را کاملا خالی کرده و اجازه دهید دستگاه خاموش شود. بعد از ارتباط گوشی به شارژر، در همان حالت خاموش چند ساعت منتظر مانده و بلابازه بعد از نمایش نوتیفیکیشن پر شدن ظرفیت باز هم دستگاه را از شارژر جدا نکنید. این کار را دو یا سه دفعه انجام دهید. اگر مشکلتان با این راهکار حل نشد، باید به فکر تعویض باتری گوشی خود باشید.

لینک منبع


درباره سید محمد باقر حسینی

مشاهده بیشتر

ربیت، شارژری کاربردی و راحت

هیچ کس از وجود شارژرهای اضافی و مدرن‌تر، داخل خانه خود بدش نمی‌آید اما زیادی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *