خانه / گجت هوشمند / گجت پوشیدنی / ساعت هوشمند / ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس رونمایی شد

ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس رونمایی شد

ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس با پلتفرم اینترنت اشیاء (IoT) در جریان نمایشگاه CES 2018 معرفی شد. این ساعت هوشمند با استفاده از انرژی گرمایی کار می کند و می تواند اعلان های مختلف را از طریق بلوتوث نشان دهد.

ماتریکس سازنده دستگاه‌های بدون نیاز به باتری پاورواچ و پاورواچ ایکس است. هر دو ساعت، همموقع معرفی شدند. پاورواچ ایکس کمی بیشتر از پاورواچ موقع ساخت برده است و دلیل آن هم وجود قابلیت هوشمند دریافت اعلان در این ساعت خواهد بود.

ساعت‌های بدون باتری اختراعات تازه ای نیستند اما در طول تعداد زیاد دهه بر روی آن‌ها مطالعه و تحقیق صورت گرفته است. این دستگاه‌ها بر اساس ساختار ترموکوبل کار می‌کنند به طوری که انرژی را از میزان تفاوت گرمایش بین دست و دستگاه به دست می‌آورند. مشکلی که در ترموکوبل‌ها وجود دارد ضعف در تولید میزان کافی انرژی است.

شرکت ماتریکس با وجود چالش‌های بسیار، ساعت هوشمند بدون باتری تولید کرده که توانایی نمایش اعلان‌ها را از طریق بلوتوث خواهد داشت. ساعت پاورواچ ایکس حتی می‌تواند انرژی کافی را برای کار موتورهای ارتعاشی، به منظور دریافت لرزش در موقع تماس، فراهم کند. علاوه بر این، ساعت هوشمند ماتریکس قابلیت‌های ورزشی همچون تعداد کالری مصرفی را در موقع ورزش نمایش دهد.

ماتریکس به تازگی بر روی پروژه سنسور برداشت انرژی بیکن (Energy Harvesting Sensor Beacon) در حال کار بوده. این پروژه نشان‌دهنده دستگاه‌های اینترنت اشیاء است که بتوانند بدون باتری کار کنند و همچنین از یک سیستم ترموکوبل مانند که توسط ماتریکس ساخته‌شده بهره ببرند.

این پروژه مناسب برای همه دستگاه‌های اینترنت اشیائی است که در حال حاضر از باتری‌های تک سلولی بهره می برند و یا به صورت معمول شارژ می‌شوند. درعین‌حال شرکت‌هایی که از سنسور های مختلف در دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند نیز می توانند سیستم بدون شارژ ماتریکس را با فناوری خود در هم آمیزند. به عنوان مثال،سنسور های کنترل آب و هوا در دفاتر هواشناسی و ایستگاه های تولید انرژی.

ساعت هوشمند بدون باتری ماتریکس احتمالاً تا نیمه سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه نمی شود و حتی قیمت آن نیز به طور دقیق مشخص نیست و در حال حاضر پاورواچ ایکس احتمالاً با قیمتی معادل ۲۴۹ دلار عرضه خواهد شد.

لینک منبع


درباره سید محمد باقر حسینی

مشاهده بیشتر

سرنوشت پروژه فیبر نوری در ایران

به گفته مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران، اگر چه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *