خانه / گجت هوشمند / گجت پوشیدنی / ساعت هوشمند / ساعت اپل می‌تواند دیابت را با دقت ۸۵ درصدی تشخیص دهد

ساعت اپل می‌تواند دیابت را با دقت ۸۵ درصدی تشخیص دهد

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد ساعت اپل (Apple Watch) می‌تواند بیماری دیابت را با دقت ۸۵ درصدی تشخیص دهد. اما این کار چگونه است؟

ما شایعات زیادی را در مورد این که اپل در حال کار بر روی راهی است که بتواند ردیابی گلوکز غیرتهاجمی را همراه ساعت های هوشمند اپل واچ به ارمغان بیاورد شنیده‌ایم. این در مقایسه با روش‌های فعلی ردیابی گلوکز که به صورت معمول شما را مجبور می‌کنند تا کمی خون بدهید (در برخی موارد آن‌ها ممکن است غیربهداشتی و یا دردناک باشند) به مراتب بهتر است.

ساعت اپل با کمک ردیاب ضربان قلب، دیابت را تشخیص می‌دهد

با این حال به نقل از یک مطالعه جدید که توسط Cardiogram انجام گرفته، اینگونه به نظر می‌رسد که ساعت اپل می‌تواند بدون نیاز به هرگونه ردیاب گلوگوز، دیابت را تشخیص دهد. اما اینکار چگونه انجام می‌شود؟ این کار به کمک نمایشگر ضربان قلب یا به طور دقیق‌تر نوری که توسط مانیتور ساطع می‌شود با موقعی که با شبکه‌های عصبی ترکیب می‌شود، می‌تواند با دقتی در تقریبا ۸۵ درصد دیابت را تشخیص دهد. Johnson Hsieh یکی از بنیانگذاران کاردیوگرام اینگونه می‌گوید:

قلب شما از طریق سیستم عصبی اتونومیک با پانکراس شما در ارتباط است. همانطور که افراد مراحل اولیه دیابت را توسعه می‌بخشند، الگوی ضربات قلب تغییر می‌کند. در سال ۲۰۱۵ مطالعه قلبی با نام Framingham Heart Study نشان داد که نرخ استراحت بالای ضربان قلب و نرخ تغییرات کم ضربان قلب می‌تواند دیابت را در افراد در یک دوره ۱۲ ساله اعلام کند. در سال ۲۰۰۵، مطالعه ARIC نشان داد که تغییرات ضربان قلب در افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد غیر دیابتی در یک دوره ۹ ساله سریع‌تر کاهش می‌یابد.

البته توجه داشته باشید که این قابلیت به ساعت اپل متقریبا نیست، بلکه گجت های پوشیدنی دیگری که از سیستم‌های نمایشگر ضربان قلب برخوردارند نیز می‌توانند دیابت را تشخیص دهند. این خبر صرفا یک مطالعه ابتدایی را نشان می‌دهد، بنابراین مشخص نیست تا حدی چنین چیزی عملی خواهد بود.

لینک منبع


درباره سید محمد باقر حسینی

مشاهده بیشتر

معرفی گوپرو Hero 7 Black

شرکت گوپرو ( GoPro) سری تازه ای از دوربین‌های محبوب سری Hero خودش را با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *