خانه / علم و دانش / پزشکی و سلامت / مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند

برترین‌ها: با توجه به رشد سریع فناوری، دانشمندان می‌گویند که تقریبا ۴۷% مشاغل در آینده منسوخ خواهند شد. اگرچه ترسناک به نظر می‌رسد، اما این یک روند منطقی است. در گذشته هم مشاغل زیادی وجود داشتند که اکنون دیگر وجود ندارند، برخی به طور کامل ناپدید شده و برخی به شکل دیگری درآمده اند. در این مطلب با چندی از این مشاغل آشنا می‌شوید که به نظر خوانندگان امروزی عجیب یا احمقانه به نظر می‌رسد، اما بخشی از زندگی روزمره اجداد ما بوده اند.

شنونده هواپیما

قبل از اختراع رادار، نیروهای نظامی باید از ابزارهای دیگری برای شناسایی دشمن استفاده می‌کردند. یکی از این تکنیک‌ها تعیین موقعیت آکوستیک بود. گوشی های بلند به افراد کمک می‌کرد ارتعاشات را تشخیص دهند و موقعیت صدا را تعیین کنند. این تجهیزات از اواسط جنگ جهانی اول تا اوایل جنگ جهانی دوم استفاده می‌شدند.

 مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند
 
مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند 
 

برنامه ریز مهمانی
یکی از مشاغلی که در یونان باستان وجود داشت برنامه ریزی حرفه‌ای برای مهمانی‌ ثروتمندان بود که با ساموقعدهی منوی غذا، موسیقی و مهمانان انجام می‌شد.

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند
 

 

چیدن (کندن) موی زیربغل

در رم باستان، کندن موهای زاید اغلب نشان دهنده کلاس اجتماعی بود؛ بنابراین کسانی بودند که در حمام‌های عمومی رومی به کار کندن موهای زیر بغل اشتغال داشتند و با استفاده از موچین‌های آهنی داغ موهای زاید مشتریان را از بین می‌بردند.

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند
 

 

دلقک مراسم تشییع جنازه
در رم باستان دلقک مراسم خاکسپاری، صدا، رفتار، حرکات و حتی لباس پوشیدن فرد مرحوم را تقلید می‌کرد. این کار برای آرامش روح مرده و سرگرم کردن زنده‌ها انجام می‌شد.

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند 
 

جمع کردن زالو
با توجه به تقاضای بالا برای زالو که به طور گسترده در حجامت استفاده می‌شد، افرادی بودند که زالو‌ها را از مرداب‌ها و باتلاق‌ها جمع می‌کردند. این شغل فصلی بود و درآمد خوبی نداشت و اغلب کسانی که زالو جمع می‌کردند از عفونت و خونریزی رنج می‌بردند. بعد از دهه ۱۸۳۰ استفاده از زالو در پزشکی کم شد. در قرن بیستم این شغل منسوخ شد.

 مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند
 

پسران شلاق خور
پسران شلاق خود در کنار شاهزاده‌های کوچک بودند و به خاطر اعمال آن‌ها مجازات می‌شدند. از آنجا که مربیان شاهزاده‌ها نمی‌توانستند آن‌ها را تنبیه کنند، از دوستشان برای این کار استفاده می‌شد. شاید فکر کنید این کار تاثیری روی شاهزاده‌ها نداشت، اما اغلب این پسران دوستان خوبی برای شاهزاده‌ها بودند و دیدن شلاق خوردن آن‌ها باعث می‌شد به رفتار خود در آینده فکر کنند تا دیگر دوستشان شکنجه نشود.

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند 
 

 

تمیز کننده
 یکی دیگر از مشاغل رم باستان تمیزکننده بود. آن ها در رم باستان لباسها را رنگ می‌کردند، می‌شستند و خشک می‌کردند. آنچه آن‌ها را از خشکشویی‌های امروزی متمایز می‌کند این است که لباس‌ها در ادرار انسان می‌شسند که از دستشویی‌ها جمع آوری می‌شد.

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند 
 

گذارنده میله بولینگ
این شغل دستی کم درآمد به شخصی نیاز داشت که میله‌های بولینگ را در محل درست خود بگذارد، میله‌های افتاده را بردارد و توپ بولینگ را به بازیکنان برگرداند. با اختراع دستگاه مکانیکی قراردهنده پین ها، دیگر به این افراد نیازی نبود.

 مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند
 

 

کامپیوتر‌ها
 نه، نمی‌خواهیم بگوییم که کامپیوتر‌ها به طور ناگهانی منسوخ شده اند. از قرن هجدهم اصطلاح «کامپیوتر» به کسی گفته می‌شد که محاسبه می‌کند. شغل آن‌ها ساده کردن، محاسبه و آنالیز داده ها با دست یا بعد‌ها با کمک ماشین حساب‌های مکانیکی بود.
 
 مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند

لینک منبع


درباره Meysam

مشاهده بیشتر

از صحرای کربلا تا قیاس‌های برجامی در عزاداری

خبرآنلاین: روضه‌خوانی و مداحی در واقع بیان شفاهی تاریخ با برانگیختن شور و احساس مذهبی …

یک نظر

  1. واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

    سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *