خانه / گوناگون / چرا ضربات پنالتی برای دروازه‌بان‌ها غیر منصفانه است؟ (گجت تی وی)

چرا ضربات پنالتی برای دروازه‌بان‌ها غیر منصفانه است؟ (گجت تی وی)

ضربات پنالتی از جمله بخش‌هایی ایست که فوتبال را به ورزشی سرگرم‌کننده و البته پرتنش تبدیل می‌کنند. اما آیا چنین ضرباتی برای دروازه‌بان‌هایی که موقع کمی برای واکنش دارند، منصفنانه است؟ در جدیدترین ویدیوی تکنونیوز، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

در جام جهانی امسال، این ضربه‌های پنالتی بودند که در برخی از بازی‌های مرحله حذفی تیم پیروز را مشخص کردند. اگرچه چنین وضعیتی هم برای بازیکن و هم برای دروازه‌بان پرتنش است، اما کار کسی که مسئولیت دفع توپ را بر عهده دارد، به مراتب دشوارتر خواهد بود.

۰٫۴ ثانیه، موقعی‌ست که طول می‌کشد پلک بزنید. همچنین در همین موقع کوتاه، واکنش درست یا نادرست دروازه‌بان می‌تواند سرنوشت تیم را تغییر دهد. بدون شک در چنین فرصت کوتاهی، سرعت و چابکی برای دفع توپ کافی نخواهد بود و در عوض، دروازه‌بان باید مسیر حرکت توپ را تشخیص داده و یا بر پایه شانس و نظریه بازی عمل کند.

نظریه بازی یک استراتژی محبوب در علم اقتصاد است؛ جایی که نتیجه موقعیت موجود، بیشتر به چگونگی پیش‌بینی اقدامات حریف بستگی دارد تا نحوه عملکرد شما. ایگناسیو پالاسیو هوئرتا (Ignacio Palacای او اس-Huerta) یکی اقتصادان‌های خبره‌ است که با مطالعه روی بیشتر از ۱۱ هزار ضربه پنالتی، تلاش کرده به سوالاتی که بالاتر مطرح کردیم، پاسخ دهد. او با استفاده از الگوهای علمی نشان می‌دهد که چرا ضربات پنالتی برای دروازه‌بان‌ها بسیار غیر منصفانه می باشن:

لینک منبع


درباره سید محمد باقر حسینی

مشاهده بیشتر

سرنوشت پروژه فیبر نوری در ایران

به گفته مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران، اگر چه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود …

یک نظر

  1. ولی دروازه بان میتونه خودشو نشون بده مثل بیراوند 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *