خانه / مهم ترین ها / توسعه‌ی ابزارهای نظارتی دیجی کالا برای کنترل قیمت‌ها

توسعه‌ی ابزارهای نظارتی دیجی کالا برای کنترل قیمت‌ها

دیجی‌کالا اعلام کرد با هدف حمایت از مشتریانش ابزارهای نظارتی تازه‌ای را برای کنترل قیمت‌های فروشندگان در پلت‌فرم مارکت‌پلیس به کار گرفته است.

مارکت پلیس دیجی‌کالا بستری است که این شرکت از چند ماه قبل راه‌اندازی کرده که حالا به گفته این شرکت بیش از ۱۵ هزار فروشنده در سطح کشور روی آن مشغول به فروش کالا می باشن. تعداد کالاهای دیجی‌کالا روی این پلت‌فرم به بیش از ۷۰۰  هزار نوع می‌رسد چیزی که باعث شده کنترل و نظارت بر آن در دسته‌های محصولی مختلف و متنوع و در شرایط پرتلاطم قیمتی با ابزارهای کنترل دستی به شدت دشوار و پیچیده شود. 

حالا دیجی‌کالا در بیانیه مطبوعاتی‌اش می‌گوید به کمک تکنیک‌های داده کاوی تلاش می‌کند  روی بحث‌های قیمتی که در شرایط امروز جامعه حساسیت زیادی هم دارند کنترل بیشتری را انجام دهد.

بزرگترین سایت تجارت الکترونیکی ایران طی ماه‌های اخیر و به دنبال بحران‌هایی که در بازار ارز و به دنبال آن در بازارهای دیگر پیش آمد و موجب کند شدن فضای واردات به کشور شد همچون بقیه عرضه کنندگان کالا با مشکلاتی در تامین کالا مواجه شد. حالا به نظر می‌رسد با توسعه مارکت‌پلیس دیجی‌کالا تلاش دارد  ابزارهای نظارتی خود را قدرتمندتر کند تا جلوی سواستفاده احتمالی از این بستر را بگیرد. 

متن کامل بیانیه دیجی‌کالا به شرح زیر است : 

 ” دیجی‌کالا در راستای مهم ترین اصل خود، مشتری‌محوری، در حال بهبود و توسعه‌ی  ابزارهای نظارتی و کنترل بیشتر بر قیمت‌های فروشندگان در پلتفرم مارکت‌پِلیس (Marketplace) است که بخشی از این ابزارها هم اکنون اجرایی شده‌اند. این ابزارها با تکنیک‌های داده‌کاوی (Data Mining) توسعه پیدا کرده‌اند و  برای حفظ تجربه‌ی با اطمینان خرید مشتریان  در شرایط فعلی اقتصادی، ضروری می باشن.

دیجی‌کالا در حال حاضر با ۱۵ هزار فروشنده در سطح کشور همکاری می‌کند و این فروشندگان بیش از ۷۰۰ هزار نوع کالا در پلتفرم مارکت‌پِلیس به طور مستقیم عرضه می‌کنند. کنترل و نظارت بر این تعداد کالا در دسته‌های محصولی مختلف و متنوع در شرایط پرتلاطم قیمتی با ابزارهای کنترل دستی و تنها استفاده از نیروی انسانی، به شدت دشوار و پیچیده است. از این روی طراحی این ابزارهای هوشمند آغاز شده است تا خطاها در کنترل و نظارت به حداقل ممکن کاهش یابد.

هم‌اکنون کالاها در دیجی‌کالا به سه گروه تقسیم شده‌اند:

۱٫ کالاهایی که روی آن‌ها قیمت مصرف‌کننده درج شده است: تا کنون ۲۰ هزار نوع از این کالاها شناسایی شده‌ (این آمار روزانه در حال افزایش است)  و توانایی ثبت قیمت‌ بیشتر از قیمت درج شده روی محصول برای هیچ فروشنده‌ای ممکن نیست. این کالاها در وب‌سایت دیجی‌کالا با ذکر عبارت «قیمت مصرف‌کننده» از بقیه متمایز شده‌اند. مواد غذایی و محصولات تند مصرف نمونه‌ای از این گروه کالایی است.

۲٫ کالاهایی که قیمت روی آن‌ها درج نشده است اما لیست قیمت قطعی و به‌روز از طرف واردکنندگان  رسمی، تولیدکنندگان یا اتحادیه‌های مربوطه برای آن‌ها وجود دارد. برای این گروه از کالاها نیز، قیمت‌های موجود در لیست به عنوان حدبیشتر قیمت مجاز در نظر گرفته شده است و هیچ فروشنده‌ای در پنل خود مجاز نیست که قیمتی بیشتر از آن  برای این گروه از کالاها تعیین کند. محصولات برخی از  برندهای معتبر  لوازم خانگی در این دسته قرار می گیرند. برای گسترش این لیست‌ها به کمک اتحادیه‌ها و بقیه نهادهای نظارتی نیازمندیم.

۳٫ دسته‌ی سوم کالاهایی می باشن که نه قیمتی بر آن‌ها درج شده است و نه لیست قیمت قطعی برای آن‌ها وجود دارد. با بهره گیری از تکنیک‌های تشخیص تغییرات قیمتی نامتعارف (Price Anomaly Detection) و قوانین طراحی شده، از افزایش ناگهانی و غیرمنطقی قیمت‌ها توسط فروشندگان برای این گروه از کالاها جلوگیری خواهد شد. این روش در مراحل ابتدایی کار خود قرار دارد و به مرور موقع دقت آن افزایش و خطاها کاهش می‌یابد.

تلاش داریم با به کارگیری تمامی تواناییات داخلی و ظرفیت علمی و فنی کشور ابزارهای نظارتی جدید را  برای کنترل دقیق‌تر قیمت‌ها در بخش مارکِت‌پلیس توسعه دهیم. تجربه‌ی با اطمینان خرید برای کاربران، حتی در شرایط پرچالش اقتصادی، اصل تخطی‌ناپذیر  دیجی‌کالاست و بدین منظور  مجموعه‌‌ای از ‌ اقدامات برای همین شرایط  طراحی شده که همموقع با اجرایی شدن آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهند شد. برای توسعه‌ی بیشتر این ابزارها و بهبود فرآیندهای کنترلی به کمک و ایده‌های دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و استارت‌آپ‌ها نیازمندیم و از پیشنهادهای جدید و نوآورانه استقبال می‌کنیم. “

مرتبط: 

دیجی‌کالا نگاهی از درون

نامه بنیانگذاران دیجی‌کالا به کارکنان

بیانیه دیجی‌کالا درباره مسایل اخیر بازار موبایل

راه‌حل‌هایی برای تنظیم بازار آنلاین
روابط عمومی دیجی‌کالا

لینک منبع


درباره Sadegh042

مشاهده بیشتر

تنسنت در سراشیبی

مدیران شرکت تنسنت، غول IT چین، ۱۱ نوامبر سال جاری، بیستمین سال تاسیس این شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *