خانه / مهم ترین ها / توسعه حضور پهپاد‌ها در عملیات‌های نجات

توسعه حضور پهپاد‌ها در عملیات‌های نجات

امروزه یکی از موارد مصرف پهپادها، استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای جستجو و نجات قربانیان حوادث است، اما این کار در مکان‌هایی که سیگنال‌های GPS  ضعیفی دارند مانند جنگل‌های انبوه که درختان بلند زیادی دارد، شاید غیر ممکن شود. خوشبختانه، موسسه فناوری ماساچوست(MIT) برای این مشکل راه کاری پیدا کرده:استفاده از فناوری مورد استفاده در خودروهای خودران.

محققان این موسسه موفق شده‌اند فناوری تازه ای در زمینه پهپادها توسعه دهند که با کمک آن، پهپاد از طریق سیستم LIDAR می‌تواند در مکان‌هایی مانند جنگل‌های انبوه توسط GPS شناسایی شود. در این روش، پهپاد یک نقشه دو بعدی که شامل جهت گیری درختان نیز هست، تولید می‌کند و با همین متد می‌تواند جهت مناسب برای پرواز را انتخاب کرده و در کمترین موقع ممکن به مقصد برسد.

این شیوه، متقریبایت‌هایی نیز دارد. سیستم کنونی هنوز برای تحلیل نقشه‌های به دست آمده نیاز به موقع دارد و به علاوه سیستم تشخصی اشیا و تشخیص انسان‌ها نیز باید به  صورت پیشرفته به روی پهپاد تعبیه شود که این کار نیز مستلزم گذشت موقع است. این سیستم در صورت موفقیت قطعا می‌تواند برای تیم‌های جستجو و نجات بسیار کارآمد باشد و به آنها در جستجوی نقاط کور و پیدا کردن قربانیان کمک زیادی کند. با کمک این فناوری از اعزام نیروهای انسانی به مکان‌های پر خطر و همچنین هدر رفتن انرژی و موقع جلوگیری می‌شود و پیدا کردن باموقعدگان یا قربانیان حوادث مختلف با سرعت بیشتر و نتیجه مثبت‌تری انجام خواهد شد.

آی تی ایران

لینک منبع


درباره Sadegh042

مشاهده بیشتر

همگرا؛ ساختار حمایتی از بازی‌سازان

نشست خبری ساختار حمایتی جدید همگرا صبح روز سه‌شنبه ۲۲ آبان با حضور حسن کریمی مدیرعامل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *